- Algemeen
Geen eigen zonnepanelen, wel zonne-energie. Het kan!
Medio 2020 heeft een drietal inwoners uit de Hortusbuurt het initiatief genomen voor het oprichten van een lokale energie coöperatie, Energie Coöperatie Hortus (ECH). We zijn erg enthousiast dat we na een tijd van voorbereiding verwachten dit jaar te kunnen starten met een eerste zonnedakproject op het dak van de garages in de Grote Apelstraat.
Postcoderoosproject
Om het gebruik van zonne-energie te stimuleren heeft de overheid een aantrekkelijke regeling in het leven geroepen: de postcoderoosregeling (officiële naam: Subsidieregeling Coöperatieve Energieopwekking). Deze regeling komt er op neer dat een rechtspersoon, meestal een coöperatie, een gunstige lening kan treffen met de provincie voor de aanleg van een ‘zonnedak’. De coöperatie exploiteert het zonnedak door de verkoop van energiecertificaten. Deze certificaten geven jaarlijks een bepaalde opbrengst, samenhangend met de hoeveelheid opgewekte energie. De opgewekte energie verkoopt de energiecoöperatie aan de lokale energieleverancier EnergieVanOns. De energiecoöperatie ontvangt een door de overheid gegarandeerd bedrag per KWH gedurende de looptijd van het project. Die looptijd is 15 jaar. Hierdoor is de opbrengst per certificaat altijd gegarandeerd en nooit verliesgevend. Het rendement per certificaat is 10 à 15%. Welke spaarrekening heeft dat tegenwoordig……………..!
Voor wie, en wat kost het?
Meedoen in het postcoderoosproject is met name interessant voor diegene die zelf geen zonnepanelen op zijn/haar dak kan plaatsen, om welke reden dan ook. Maar energiecertificaten zijn ook aan te schaffen als belegging, door iedereen die dat wil. Elke inwoner van het postcodegebied 9711, 9712, 9713, 9714, 9715, 9717 en 9718, kan meedoen. Dat is een groot gebied.
Wie een energiecertificaat koopt wordt automatisch lid van de Energie Coöperatie Hortus à €10 per jaar. In de statuten van onze coöperatie is geregeld dat alle leden een stem hebben in de verdeling van de opbrengsten.
Een energiecertificaat kost €100. Met een rendement van ruim 10% zijn na 6 jaar de baten hoger dan de kosten. We beginnen met uitgifte van minimaal 1 tot maximaal 5 certificaten per huishouden. Afhankelijk van de belangstelling kan dit aantal toenemen. De eigenaren van de garages waar de zonnepanelen geplaatst worden hebben als eerste recht op aankoop van certificaten.

Energie Coöperatie Hortus en planning
De ECH is opgericht op 17 juni 2020 en statutair gevestigd in Groningen. De oprichters zijn tevens de eerste bestuursleden:
Jan Bijl, Voorzitter
Marianne Goorhuis, secretaris
Marijke Bootsma, penningmeester
In april 2021 heeft de ECH overeenstemming bereikt met de VvE van de garages in de Grote Appelstraat over de huur van de garagedaken ten behoeve van het postcoderoosproject.
In mei is de subsidie-aanvraag ingediend bij de provincie voor de start van het project. Wij verwachten een positief antwoord hierop en hopen dan in het najaar 240 zonnepanelen op de garagedaken te kunnen laten installeren.
Interesse?
Wie meer wil weten of nu al certificaten wil reserveren kan terecht bij de ECH: info@energie-hortus.nl. Het verplicht nog tot niets.